Nemáte rádi když se plýtvá přírodou? V posledních letech se řešilo, co dělat s použitými paletami. Většina z nich totiž po použití končila na skládkách nebo se spálily. Přišlo se proto na dvě řešení. Jedno je, že se budou používat na topení.
Jaké palety jsou k dostání?
Na trhu se dají sehnat palety nové, staré, tuzemské i zahraniční. Prodávají se v různých velikostech: 600 x 400 milimetrů, 800 x 600 milimetrů, 1200 x 800 milimetrů, 1200 x 1000 milimetrů. Dnes se dají sehnat i jiné rozměry. Existuje spousta firem, které se na vyrábění palet, či vyrábění nábytku z palet přímo specializují.
Jaké jsou výhody?
Těch je hned několik. První je samozřejmě cena. Ty nejlevnější palety se dají sehnat i pod 100 korun, nejdražší stojí okolo 300 korun. Dají se sehnat jak ve světlém, tak tmavém provedení. Další výhodou je, že se po obroušení dají natřít na jakoukoli barvu. Nábytek z palet je lehký, proto se s ním dá snadno manipulovat. Pokud se vám přestane líbit, dá se prodat buď na inzerát nebo jej můžete odprodat do výkupny.
Jaký nábytek se z nich dá vyrobit?
Prakticky jakýkoli, stačí jen pár šikovných rukou. Můžete si z nich vyrobit například stůl, židli, křeslo, sedačku, postel, věšák, skříňku, atd. Pro inspiraci se můžete podívat do naší galerie.
Kam se hodí?
Nábytek z palet můžete umístit jak do nového bytu(domu), tak i do toho starého. Nejlépe jde ke dřevu, samozřejmě ale záleží na provedení.
Pokud se pro palety rozhodnete, dobře si rozmyslete na jaké účely bude nábytek sloužit. Podle toho vybírejte typ a stáří dřeva. Počítejte, že s těmi starými bude více práce, než s těmi fungl novými. Používání palet k výrobě nábytku alespoň trochu odlehčí našim lesům a vás pak může těšit dobrý pocit, že jste udělali něco nejen pro vaši domácnost, ale i pro přírodu.