Trhliny, praskliny nebo protékající spoje – musíte hned volat instalatéra? S trochou štěstí se s opravou vodovodních trubek a potrubí poperete svépomocí. Menší poruchy vyřešíte pomocí lepidla, zatěsňovací kapaliny nebo těsnících spojek.
K nejčastějším příčinám poškození vodovodních trubek patří únava materiálu, mechanické poškození a mráz. Logicky je nejjistější výměna celé trubky. Pokud to ovšem znamená vybourání několika metrů zdiva, pak je na místě zvážit opravy vodovodů.
Prvním krokem je lokalizace úniku vody. Zatímco protékající odpad nebo trubku mezi radiátory odhalíte snadno, v případě poškozeného místa ve zdi musíte vynaložit větší úsilí. Bourání se sice nevyhnete, ale možná bude stačit, když odkryjete místo v okolí fleku. Praktickým pomocníkem na hledání instalace je detektor kovu.
Jedná-li se o únik vody z tlakového potrubí, nezapomeňte po nalezení kritického místa uzavřít přívod vody a otevřít kohoutky. Poté můžete místo opravit trvanlivými nebo dočasnými utěsňovacími prostředky a vyčkat na příchod instalatéra.
Profesionální instalatéři doporučují vazelínu, kterou po vtlačení do trhliny utěsníte instalatérskou páskou nebo kusem látky. Ještě lepší jsou speciální dvousložkové epoxidové tmely a epoxidová pryskyřice. Jakmile hmota ztuhne, zafixujete ji páskou a necháte po doporučenou dobu zaschnout. Až vyzraje, pusťte vodu a po chvilce (až se z potrubí vytlačí vzduch) uzavřete kohoutky.
Určitě není na škodu, mít v záloze tzv. cípant neboli opravnou objímku. Pomocí tohoto šikovného prvku opravíte potrubí z oceli, litiny, nerezu i PVC. Výhodou objímky je odolnost vůči vysokému tlaku a možnost utěsnění díry do dvou třetin její velikosti.
A není od věci myslet na prevenci. Pravidelná revize vodovodního potrubí sice není povinná jako revize elektroinstalací, ale může vám ušetřit spoustu zbytečných starostí a budoucích nákladů.