Chcete bydlet dobře a také spokojeně? Pokud ano, podívejte se s námi na celkem 5 rad, které vám pomohou s výběrem té správné půjčky. Tu už následně využijete k tomu, abyste své bydlení zvelebili. A možností může být řada. Třeba:
- Koupě nového nábytku
- Kompletní rekonstrukce
- Investice do úspor a moderních trendů
Hlavní roli hraje logicky výhodnost
Nyní se již dostáváme ke konkrétním radám. A začínáme tou nejdůležitější. Touto radou je fakt, že při výběru půjčky je třeba zaměřit se primárně na její výhodnost. Tu nám ukáže jak úroková sazba, tak i RPSN. U běžných úvěrů stačí hledět právě na druhý zmíněný ukazatel, jelikož v něm je úrok také zahrnutý. A jak zjistit, co je dobrá a co špatná nabídka? Pomůže třeba web finmoney.cz, který se specializuje na porovnání jednotlivých půjček. Rázem zjistíte, že jakákoliv úroková sazba, která činí jenom jednotky procent, může být právě pro vás skutečně to správnou. Stačí se přesvědčit.
Je třeba mít jasno o typu půjčky
Druhá rada se týká konkrétního typu půjčky. Dnes na trhu najdeme několik variant. Z hlediska částek je můžeme rozdělit na mikropůjčky, spotřebitelské úvěry a hypotéky. Včetně těch amerických. První segment se hodí při tisícových investicích, druhý při desetitisícových a třetí při největších. Už při samotném výběru je dobré mít jasno v tom, jaké konkrétní úpravy plánujete a kolik přibližně budou stát. Díky tomu zamíříte vždy do správné oblasti, kde je vám k dispozici ona potřebná suma.
Banka, nebo nebankovní společnost?
Třetí rada je spojena s konkrétním úvěrovým segmentem. Pokud pomineme poměrně nové P2P půjčky, je třeba říci, že půjčit si lze v dnešní době buď v bance, nebo lze využít nebankovní půjčky. Jak se obě možnosti liší? Bankovní půjčky obvykle nabídnou výhodnější úrok, který je však vykoupený tím, že je třeba počítat jak s delším, tak i složitějším prověřováním. Nebankovní společnosti mohou mít úrok nepatrně vyšší, ale zase mohou být spojeny s rychlým vyřízením. Často není problém získat peníze třeba ještě v daný den, kdy si o ně požádáte. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním poskytovateli, a na jeho podmínkách. Obecně však lze říci, že takto se oba segmenty liší primárně.
Myslete také na podmínky získání
O čem mluvíme? Samozřejmě o tom, jak náročné může být samotné získání půjčky. A to nikoliv jenom s ohledem na čas, ale také s ohledem na to, co vše můžete doložit. Primárně doporučujeme hledět na fakta, která jsou spojena s tím, zda bude nutné:
- Mít ručitele nebo ručit nemovitostí
- Dokládat váš příjem
- Nahlížet do bankovních a nebankovních registrů
Pokud víte, že v rámci některých položek budete mít problémy, je dobré už na začátku vybrat takový úvěr, kde daná situace nehraje roli. Třeba taková půjčka bez potvrzení příjmu se může hodit jak těm, kteří příjem skutečně nemají, tak těm, kteří ho mají spíše menší. Dále se ale hodí i těm, kteří nechtějí žádat zaměstnavatele o potvrzení o příjmech – a to z jakéhokoliv důvodu.
Účelová, nebo neúčelová půjčka?
Jsme u poslední rady, kterou vám také musíme přiblížit. Jedná se o radu spojenou s tím, zda si vezmete raději účelovou, nebo spíše neúčelovou půjčku. První možnost může být z hlediska úroku výhodnější, ale je třeba počítat s náročnější administrativou. Nejenom v tom, že jste omezováni využitím, ale i v tom, že konkrétní faktury za nákup nebo realizované práce budete muset dokládat. Druhá varianta sice může být z hlediska úroků horší, ale na druhou stranu je na vás, co s danými penězi uděláte. Pokud plánujete jenom rekonstrukci, koupi, nebo zvelebení bytu, může to být i varianta první. Pokud máte i další výdaje, rozhodně je správnou volbou ta druhá. Obě dnes najdete jak v bance, tak u nebankovních poskytovatelů.